Мета:
визначити, яке місце посідала Україна у подіях Північної війни, охарактеризувати
хід та наслідки повстання гетьмана Івана Мазепи проти Росії, визначити місце
гетьмана Івана Мазепи в українському національно-визвольному русі; розвивати в
учнів уміння давати характеристику історичним особам, визначати їх місце в
історії України, удосконалювати навички роботи з історичними джерелами, вміння
вести дискусію, висловлювати власну точку зору й аргументувати її, вчити учнів
культури спілкування.
Хід заняття
І.
Актуалізація опорних знань учнів
Евристична бесіда
V. Назвіть причини і наслідки повстання під проводом С.
Палія
VI.
Охарактеризуйте
процес визволення рідного краю
II. Мотивація навчальної
діяльності
У ч и те л ь. У серпні 1700 р. Росія розпочала війну проти Швеції за вихід до
Балтійського мори й утвердження в Прибалтиці. Ця війна дістала назву
Північної. Українські козаки вимушені були воювати за інтереси Росії і брати
безпосередню участь у війні.
IIІ.
Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу
І. Північна війна
- розповідь
вчителя
У 1706 р. Іван Мазепа завдяки посередництву польського
короля Станіслава Лещинського розпочав таємні зносини зі шведським королем Карлом XII. У вересні 1707 р. уже був
готовий проект українсько-шведського договору, а на початку наступного року
представник гетьмана уклав спільну угоду з польським і шведським монархами. 25 жовтня, залишивши в Батурині невелику залогу, разом з
4-тисячним військом вирушив на зустріч з Карлом XII, який
вирішив наступати на Москву через територію України. Зустріч відбулася 29 жовтня
у шведському таборі. Між українцями та шведами був укладений договір.
- самостійна
робота з документом
Документ. З
промови Івана Мазепи перед Запорозьким військом
(26 березня 1708 р.)
«...Бог
мені свідок, що, віддаючись у руки шведського короля, я роблю це не з
легковажності і не з приватних інтересів для себе, а з любові до вітчизни. У
мене немає ні жінки, ні дітей: я міг би
податися в Польщу або будь-куди й спокійно перебувати там решту днів мого
життя; але, управляючи стільки часу Україною із дбалістю і відданістю,
наскільки вистачило мені здібностей, я за обов'язком честі та сердечної любові
не можу, згорнувши руки, лишити цей край на свавільство неправедного гнобителя.
Мені добре відомо, що цар має намір переселити нас усіх в інший край, а вас,
запорожці, всіх обернути в драгунів і ваші житла зруйнувати дощенту. Якщо ви,
запорожці, ще зберегли вашу вольність, то цим зобов'язані тільки мені, Мазепі.
Якби царів намір здійснився, ви всі були б пов'язані, закуті й спроваджені на
Сибір. Уже Меншиков вирушав зі страшною силою війська і треба визнати особливу
опіку Провидіння над нами, що саме в цю пору шведський король вступив у наш
край і подав усім доброзичливим людям надію на визволення від гнобителів. Я
вважаю за свій обов'язок удатися до шведського короля і сподіваюся, що Бог,
який убезпечив нас, допоможе нам скинути з себе ганебне ярмо».
Завдання
a.
Назвіть
аргументи, чому Мазепа вирішив перейти на бік шведського короля.
b.
Чому серед
козацтва не було одностайного рішення відносно переходу на сторону Мазепи?
c.
Яку мету
переслідував гетьман?
ІІ. Вступ російських військ в Полонне
Учень, який
отримав випереджальне завдання, виступає з повідомленням про становище краю в
роки війни.
Закріплення
Які заходи були
прийняті російською владою в краї?
Як змінилося
становище населення?
Домашнє завдання
Опрацювати
матеріал теми