Тема. Адміністративне право

Тема. Адміністративне право.

Мета: сприяти засвоєнню знань уч­нями про адміністративно-правові відносини, формувати уявлення про адміністративне правопорушення, адміністративне стягнення та органи, що розглядають справи про ад­міністративні правопорушення; розвивати вміння застосовувати правові знання і вибору варіанта правомірної поведінки в різних життєвих ситуаціях: виховувати повагу до адміністративного законодавства.
Тип урокувивчення нового матеріалу.
ХІД УРОКУ
1.   Організаційна частина уроку
II. Мотивація навчальної
діяльності учнів
Орієнтовний план вивчення новою матеріалу
ІПоняття адміністративного пра­ва (індивідуальна роботаробота в парах).
2.  Адміністративно-правові відносини («Мозковий штурм»).
 3. Поняття і види адміністратив­ного правопорушення (робота з підручником).
4. Адміністративні стягнення і інші види адміністративного примусу (метод «Навчаючи — вчусь»).

5.    Органищо розглядають справи про адміністративні правопорушення (розповідь вчителя).
6.   Найпоширеніші   випадки   адміністративних правопорушень неповнолітніх («Мозковий штурм»).

III.   Вивчення нового матеріалу
 1.    Поняття адміністративного права
Учні протягом 3 хввивчають визначення    поняття    «адміністративне  право»,   потім   проговорюють його своєму сусідові по парті.
Адміністративне право — це сукуп­ність обов'язкових правил поведін­ки, які встановлюються й охороняються державою з  метою регулювання суспільних відносин у сфері державною управління.
2. Адміністративно-правові відносини
Учитель. Адміністративне право охоплює найрізноманітніші відно­сини переважно управлінського ха­рактеру, що виникають між держа­вою в особі її глави чи органів вико­навчої влади та юридичними особами, які не належать до інозем­них держав між різними державни­ми органами, а також між державою та фізичні лій особами.
Наведіть приклади адміністратив­но-правових відносин.
Учні відповідають за методом «Моз­ковий штурм».
3.  Поняття і види адміністративного правопорушення
Адміністративне правопорушення — протиправнавинна (умисна або необережнадія чи бездіяльністьяка посягає на громадський поря­доквласністьправа і свободи гро­мадянні встановлений порядок управління і за яку законом перед­бачено адміністративну відпові­дальність.
Учні опрацьовують підручник на С. 383 і називають види правопору­шень.
4.  Адміністративні стягнення і іншівиди адміністративного примусу
Адміністративне стягнення — це мі­ра відповідальності, що застосо­вується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне право­порушення.
Види адміністративних стягнень:
1)        попередження;
2)        штраф;
3)        сплатне вилучення предметаякий став знаряддям вчинення або безпосереднім  об'єктом адміністра­тивного правопорушення;
4)        конфіскація предмета;
5)        позбавлення спеціального права (права керувати транспортнимизасобамиправа полювання);
6)   виправні роботи;
7)        адміністративний арешт
 Інші види адміністративного при­мусу:
І)   адміністративне затримання особи;
2)   особистий огляд;
3)  огляд рече й;
4) вилучення документів.
Для опрацювання цього питання використовуємо метод «Навчаю­чи  вчусь»Виготовляємо картки з інформацією щодо цього питання для кожного учня класуУченьви­вчивши свою інформаціюрухаєть­ся по класу і вчить решту учнівПо закінченні учні розповідають течо­го вони навчилися.
5,  Органищо розглядають справи про адміністративні правопорушення
6.  Найпоширеніші випадки адміністративних правопорушень неповнолітніх
Учитель. Загалом, закон передба­чає декілька десятків державних ор ганів, що розглядають справи про адміністративні правопорушення. Ці органи називають ще органами адміністративної юрисдикції.
Учням пропонується за допомогою методу «Мозковий штурм» назвати відомі їм випадки адміністративних правопорушень неповнолітніх. Учи­тель у разі необхідності доповнює запропонований перелік.
Найбільш поширені випадки ад­міністративних правопорушень неповнолітніх:
1)        порушення правил дорожнього руху;
2)        дрібне хуліганство;
3)        незаконні   виробництво,   при­дбаннязберіганняперевезення наркотичних засобів або психо­тропних речовин без мсти збуту у невеликих розмірах;
4)   злісна непокора законній вимозі працівника міліції;
5)        неправдивий  виклик спеціаль­них служб;
6)        порушення     правил     охорони і використання пам'яток історіїта культури:
7)        безквитковий проїзд;
8)   пошкодження таксофонів;
9)   недодержання правил щодо за­безпечення  чистоти  і  порядку в містах:
10)порушення тиші в громадських місцях;
11)порушення призовниками пра­вил військового обліку;
IVЗакріплення вивченого матеріалу.
Розв'язування правових задач
1. Громадянин    Бабич   щосуботи брав у свого знайомого потужнумузичну апаратуру і до пізньої ночі мешканці усіх сусідніх бу­динків нервувалися через про­типравні  дії  цього  меломана. Бабича  неодноразово  попере­джатина нього було накладено штрафякий він сумлінно спла­тив і продовжував свої музичні вправиБуло прийнято рішення про конфіскацію апаратурибо саме вона є знаряддям вчинення адміністративного правопору­шенняаледізнавшись про це, Бабич довго сміявсяЧому?Відповідь.   Конфісковано може бути лише предметякий є при­ватною (особистоювласністю порушникаа музична апарату­ра належить не Бабичуа іншій людині.
2.        Громадянин Російської Федера­ції,    перебуваючи    у    родичів у Дніпропетровськувчинив гру­бе порушення правопорядкуЗа це адміністративне правопору­шення було прийняте рішення про видворення цієї особи з Ук­раїниЧи не занадто сувору санк­цію вжито івзагалічи відпо­відає це українському законо­давству?
Відповідь. Це покарання відпові­дає Кодексу України про ад­міністративні правопорушення, якщо дійсно мало місце грубе порушення правопорядку гро­мадянином іноземної держави.
3.  Двоє    юнаків        Олександр (19 років)   і   Ігор   (17 років) — вчинили  серйозне  адміністра­тивне правопорушення, за що законом у виняткових випадках застосовується такий вид пока­рання,    як    адміністративний арешт на строк до 15 діб, і таке рішення приймає лише суд або суддя. Ви суддя і розглядаєте цю справу. Ваше рішення?
Відповідь.    Щодо   Олександра,
який є повнолітнім, можна застосувати адміністративний арешт, а щодо Ігоря, якому 17 років, закон
  не дозволяє.  Щодо  Ігоря можна вжити такі заходи впливу:
1)        зобов'язання публічно вибачи­тись  перед потерпілим  (якщо такий є);
2)        застереження;
3)        передати під нагляд батьків чи особам, які їх замінюють, що й передбачено   ст.    13 Кодексупро адміністративні правопору­шення.
4.         Біля двору громадянина Зайце­ва на тривалий час було складено цег­лушлакоблокінші будівельні матеріалиПісля неодноразових попереджень на цю людину рі­шенням адмінкомісії при міськ­виконкомі     було      накладено штрафЗайцев уважає це пока­рання  незаконнимбо будма­теріали йому потрібні для будів­ництва гаражаале в даний час для найму спеціалістів він немає коштівВаш коментар?ВідповідьШтраф накладено без порушень законуБудматеріали можна    (і    треба)    складати у своєму дворібо їх складан­ня на вулиці псує архітектурний вигляд і створює небезпеку для оточуючихПоняття адміністра­тивного проступку й адміністра­тивної відповідальності за йоговчинення дається у ст. 9 Кодексупро адміністративні правопору­шення.
5.         Пенсіонерка Лаврова переходи­ла вулицю і була затримана пра­цівниками міліціїякі пояснили:«Ви порушили правила переходу вулицьбо пішохідний пере­хід знаходиться зовсім недалекоза 200 метрів від цього місця»На це Лаврова відповіла«Це для вас 200 метрів  зовсім не­далекоа для 75-річної людини робити такий «гак» важко івза­галіхіба я щось порушила?»А ви як вважаєте?
 ВідповідьЛаврова вчинила ад­міністративне правопорушенняза якеяк правиломожуть зро­бити усне попередження або на­класти штрафМоральний ас­пект щодо її похилого віку треба врахуватиале пояснитищо своєю поведінкою вона ставить під загрозу не тільки своє здоров'яале й життя інших лю­дейТому краще і безпечніше все ж таки робити «гак».
VДомашнє завдання
Опрацювати параграф підручника