Тема. Правомірна поведінка і правопорушення
Мета: отримати нові знання з предмета; розкрити поняття: правомірна поведінка правопорушення юридична відповідальність; навчити учнів володіти правовою термінологією, вміти застосувати отримані знання в подальшому житті; виховувати в учнях розуміння необхідності правомірної поведінки, знати і діяти відповідно до норм права, розуміння невідворотності відповідальності за скоєння правопорушення.
Тип уроку: комбінований.
Метод навчання: пізнавальний.
Обладнання: схеми, відеофільм «Дідівщина в школі».
ХІД УРОКУ
I. Організаційна частина уроку
Учитель повідомляє учням план роботи на уроці, його основні етапи, завдання.
II. Перевірка та оцінка
отримання знань
отримання знань
Основний вид діяльності — фронтальна бесіда.
Запитання
1) Що таке право?
2) Чому право є особливим видом соціальних норм?
3) Назвіть 5 ознак права,
4) Назвіть основні форми (джерела) права.
5) Чому нормативне правовий акт є основною формою права?
6) Види нормативно-правових актів.
III. Повідомлення нової теми, завдання уроку
1. Учитель повідомляє назву теми, основну мету (завдання) уроку.
Вчитель пропонує учням звернути увагу на схему І.
Схема 1

Учні роблять відповідний запис у зошиті, а також записують ознаки правомірної поведінки:
1) виконання вимог юридичних;
2) дотримання встановлених, норм юридичними нормами, заборон.
Учитель наводить приклади «правомірних дій»:
1) виконання правил дорожнього руху.
2) виконання правил поведінки учнів в школі.
2. Учитель пропонує учням подивитися уривок відеофільму «Дідівщина в школі», в якому розповідається про те, як учні деяких шкіл знущаються над іншими учнями.
Робота зі схемами
Учням пропонується завдання: класифікувати дії учнів як правомірні чи неправомірні. Вчитель пропонує учням звернути увагу на
Завдання
Самостійно дати визначення терміна «правопорушення».
Учитель пропонує учням звернути увагу на і зробити відповідні записи у зошиті.
Учитель пропонує учням колективну творчу роботу: визначити причини, які спонукають людей до вчинення правопорушення, і записати їх у зошити.
3. Словникова робота.
Юридична відповідальність — застосування до винної особи заходів державного примусу за вчинення правопорушення.
Заходи державного примусу — держава встановлює санкції (покарання за противоправні дії).
Приклади: штрафи, позбавлення водійських прав, адміністративний арешт, звільнення з роботи, відшкодування збитків, позбавлення волі.
Вчитель пропонує учням зробити порівняльну схему.
Завдання
Учні мають визначити цілі юридичної відповідальності й записати їх у зошиті:
охорона прав та свобод громадян;
профілактика правопорушення: попередження скоєння правопорушення особами, схильними до правопорушень;
перевиховання особи, притягнутої до юридичної відповідальності.
Необхідна оборона — використання особою всіх дозволених та інших засобів заради захисту життя та здоров'я.
Крайня необхідність — застосування всіх можливих засобів заради знешкодження вкрай небезпечних наслідків.
Казус — випадок, внаслідок чого неможливо було передбачити настання будь-яких наслідків.
IV. Закріплення вивченого матеріалу
1. Учитель пропонує учням дати класифікацію таким діям:
· запізнення на роботу;
· сумлінне виконання службових обов'язків;
· викрадення майна;
· торгівля наркотиками;
· перехід проїжджої частини в заборонених місцях;
· дрібне хуліганство;
· поява в нетверезому стані у громадському місці.
2. Учитель пропонує учням класифікувати такі дії, як:
необхідна оборона;
крайня необхідність;казус.
1) Сергій С. помітив пожежу в квартирі на 1-му поверху і маленьку дитину в ній. Він викликав пожежних, а потім камінням розбив вікно й заліз до квартири. Сергій С. врятував дитину, але після того, як він розбив вікно, пожежа посилилась і вогонь повністю знищив майно у квартирі. (Крайня необхідність)
2) Олег П. побачив на вулиці, як троє нетверезих молодиків жорстоко б'ють незнайомого чоловіка. Олег схопив важку палицю і наніс цим хлопцям важкі поранення. Людину було врятовано від смерті. (Необхідна оборона)
V. Домашнє завдання
Засвоїти значення термінів: «правомірна поведінка», «юридична відповідальність», «необхідна відповідальність», «крайня необхідність», «казус».