Тема.Право на працю та відпочинок
Мета: ознайомити учнів з гарантіями права на працю та відпочинок, визначити призначення соціально-економічних прав громадян, сформувати основні поняття теми; розвивати навички критичного мислення, вміння аналізувати, аргументовано висловлювати власну точку зору з проблеми, вміння працювати з Конституцією України та іншими правовими актами; виховувати толерантність, розуміння цінності людини та необхідності дотримання її прав, виховувати повагу до праці, розуміння важливості праці для всебічного розвитку людини.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: Конституція України, уривки із Загальної декларації прав людини, Конвенції про права дитини, Правова енциклопедія школяра, матеріали преси, графік «Зростання заробітної плати в Україні», графік «Кількість українців, які працюють за кордоном».
Основні поняття: робочий час, час відпочинку, заробітна плата, мінімальна заробітна плата, страйк, відпустка, безробітні.
ХІД УРОКУ
I. Організаційна частина уроку
II. Актуалізація опорних знань
Робота в парах
Які права Попелюшки були порушені в казці «Попелюшка»?
1) На шанування її гідності;
2) на свободу й особисту недоторканність;
3) на невтручання в особисте життя;
4) на свободу думки і слова;
5) на володіння й користування своєю власністю;
6) на батьківське піклування й утримання;
7) на свободу пересування;
8) на вільний добровільний вступ у шлюб;
9) на відпочинок;
10)на вільний вибір праці й отримання зарплати.
• До яких груп відносяться дані права?
Бесіда
Для чого нам потрібно вчити права громадянина? (Вчити, щоб знати. Знати, щоб жити гідно.)
III. Мотивація навчальної
діяльності учнів
діяльності учнів
— У різних країнах світу соціологи дослідили страхи, які переслідують громадян цих країн. В усіх країнах як чи не найбільший страх виділяють страх втратити роботу. Німці поставили його на перше місце, французи і поляки на друге, а українці на третє. Тож чому люди так бояться втратити роботу, для чого людям потрібно працювати?
Метод «Мозковий штурм»
Прочитайте епіграф уроку і скажіть, які ще прислів'я про працю ви знаєте.
Висновок. Саме матеріальні умови визначають якість життя сучасної людини. Без цих умов неможливо забезпечити гідність людської особистості.
План
1. Гарантія права на працю.
2. Право на страйк.
3. Право на відпочинок.
IV. Вивчення нового матеріалу1. Гарантія права на працю
Робота з Конституцією України Коментування ст. 43.
Словникова робота
Заробітна плата, мінімальна заробітна плата, безробітні.
Міні-лабораторне дослідження (робота в парах)
Чи відповідає ст. 43 нашої Конституції міжнародним правовим актам? (Порівняти документи: Загальна декларація прав людини, Міжнародний пакт про економічні права, Конституція України.)
Бесіда з питань
1) Чи всі громадяни вашої держави можуть реалізувати своє право на працю?
2) Як і де можна працевлаштуватися у вашому селищі?
3) Що вам відомо про ситуацію) з працевлаштуванням в цілому по району?
4) Які підприємства забезпечують найбільше робочих місць? \
5) Як ви плануєте у майбутньому реалізувати свої права, закріплені у ст. 43 Конституції України?
6) Чи є у вашому селі люди, які виїхали на роботу за кордон?
7) Яка мінімальна заробітна плата встановлена державою?
Задача на закріплення
Олексію 13 років, він посварився з батьками і вирішив заробляти на життя сам. Він найнявся вантажником і став переносити ящики вагою 20 кг. Батьки подали позов до суду на роботодавця. Чи мали батьки законні підстави для цього?
До міжнародного дня прав людини ООН оголосила конкурс робіт на тему «Права людини і бідність». Чи можна пов'язати з цією темою нашу тему «Право на працю?»
2. Право на страйк
Ми можемо зробити висновок, що низка економічних прав наших громадян тією чи іншою мірою порушуються. Як же їх можна захистити?
Робота зі ст. 44 Конституції України Право на страйк.
Словникова робота
Записати визначення поняття «страйк».
Робота з підручником
У яких випадках закон забороняє проведення страйку?
Задача на закріплення
Під час страйку на центральній площі одного з міст шахтарі розбили наметове містечко. Вони вимагали сплатити піврічну заборгованість із заробітної плати, підвищити розмір виплат сім'ям загиблих і травмованих шахтарів, припинити закриття шахт у регіоні. Протягом тижня кожного ранку, коли державні службовці йшли на роботу, мешканці наметів кричали, гуркотіли касками. Стихійне містечко ускладнювало рух транспорту, територія містечка перетворилася на смітник. В органи місцевого самоврядування почали надходити скарги мешканців міста на незручності. Органи місцевого самоврядування були вимушені втрутитися. Проаналізуйте ситуацію,
3. Право на відпочинок
Відомий мислитель сказав, що рівень розвитку і людини, і суспільства визначається кількістю часу, який вони виділяють для дозвілля — вільного від роботи часу, часу відпочинку.
Метод «Мозковий штурм»
На вашу думку, як обсяг вільного часу людей впливає на функціонування та розвиток людини і суспільства?
І Робота зі ст. 45 Конституції України
Право на відпочинок.
Словникова робота
Записати визначення: робочий час, І час відпочинку, відпустка.
Задача на закріплення
У приватній фірмі звернули увагу на \ те, що після обідньої перерви більшість працівників певний час продовжують відпочинок: чоловіки переглядають свіжу пресу, жінки роблять манікюр, обговорюють нову ; сукню однієї з колег; придбану під і час обідньої перерви, і навіть по черзі бігають її приміряти. «Хіба це робота?» — подумав директор і найняв на службу колишнього боксера, обов'язком якого став контроль за працівниками. Новий колега ходив по офісу і, якщо бачив, що хтось займається неробочими справами, ; одразу давав запотиличника, і всі працювали як слід. Що можна сказати з цього приводу?
(Порушення трудової дисципліни зі сторони працівників, не дотримання
встановленого робочого часу і часу
відпочинку\; зі сторони охоронника порушення ст. 28 Конституції, яка говорить, що ніхто не може бути підданий такому поводженню чи покаранню, що принижує його гідність.)
V. Закріплення новогоматеріалу
Здійснюється по ходу вивчення нового матеріалу.
За наявності часу можливі два. варіанти закріплення.
· № 1. Гра «Снігова куля».
· № 2. Робота за завданням.
Уявіть, що увесь ваш клас Потрапив на острів, де є вода, їжа, тепло, є де заховатися від негоди. Але вам треба організувати своє життя, скласти правила співжиття. Назвіть 10 основних прав, які ви визначили б як головні на своєму острові.
Яке значення мали б право на працю та відпочинок?
VI. Підбиття підсумків.
Підсумовуючи все вищесказане, ми повинні запам'ятати, що знати свої права — це вже наполовину мати їх. Тому наполегливо вивчайте свої права, захищайте їх і в майбутньому будете горді тим, що живете у демократичній правовій державі.
VII. Домашнє завдання
1. Опрацювати відповідний матеріал підручника, ст. 43—45 Конституції України.
2. Завдання для груп.
1-а група. Міні-дослідження на вибір.
1) Чи порушуються права людини у нашому селі (селищі)? (Анкетування)
2) Визначити процент порушення права на працю і відпочинок(питання анкети роздаються учням).
2-а група. Провести опитування батьків про можливість працевлаштування в рідному селі.
Додатки
Міжнародне законодавство про працю
1. Загальна декларація прав людини.
2. Міжнародний пакт про економічні, соціальні та культурні права.
3. Конвенція про сприяння зайнятості і захист від безробіття.
4. Приблизно 100 конвенцій Міжнародної організації праці.
Конвенція № 52 «Про щорічні оплачувані відпустки».
5. Конвенція № 95 «Про охорону заробітної плати».
Законодавство України про працю.
1. Конституція України.
2. Кодекс законів про працю України.
3. Закон України «Про охорону праці».
4. Закон України «Про колективні договори та угоди».
5. Закон України «Про відпустки».
6. Закон України «Про оплату праці».
7. Закон України «Про зайнятість населення».
Українські прислів'я про працю
1. Без праці нема життя і собаці.
2. Все робиться трудовими ручками і пучками.
3. Добре роби — добре й буде.
4. Мала бджілка, але й та працює.
5. По роботі честь, по заслузі слава
6. Пороби до поту, то й поїси в охоту.
7. Яка кроква, така й лата, яка робота, така й плата.
8. Терпіння і труд все перетруть.
9. Хто не робить, той не їсть.
10.Хто працює, той працю шанує.
11.Добре діло утіха, коли ділу не поміха.
12.Зробив справу — гуляй на славу.
13.У лінивого і піч не пече, і стріха тече.
14.Сиділа три дні та й висиділа злидні.
15. Ледачого і в церкві б'ють.
16. Корінь праці гіркий, але овоч солодкий.
Афоризми про працю
1. Якщо ти розумінні, то будь працьовитий, як бджола (Сенека І Луцій Линей).
2.Вранці, коли пробуджуєшся, спитай себе: «Що я маю зробити?» — а ввечері, перш ніж заснути: «Що я зробив?» (Піфагор).
3. Нема нічого, щоб не було переборене працею (Джордино Кручо).
4. Потрібно любити те, що робиш, і толі праця, навіть найчорніша,возвеличується до творчості(Максим Горький).
5. Праця позбавляє нас трьох великих зол: нудьги, гріха, нужденності (Вольтер). ;