Юридична відповідальність за правопорушення

Тема. Юридична відповідальність за правопорушення

Мета: повторити, закріпити та уза­гальнити матеріал теми: «Юридична відповідальність за правопорушен­ня»; виробляти вміння застосовува­ти правові знання для пояснення фактів навколишнього життя; вихо­вувати інтерес до предмета, вміння співпрацювати в колективі.
Обладнання: Конституція України;
Кодекс України про адміністративні і правопорушення; Кримінальний кодекс України; роздавальний матеріал для групової робот з повторення матеріалу; матеріали для гри : «Юридичний футбол».
Тип уроку: узагальнення та корекції ; знань.
ХІД УРОКУ
І.    Актуалізація чуттєвого до­свіду та опорних знань учнів
Бліц-анкета
І)    Чи здійснювали ви правопорушення?
2)   Який характер мало це правопорушення?
3)   В якій   галузі   прана   воно   було вчинено?
Результати анкети аналізуються, за ними проводиться бесіда.
 І)    Що таке правопорушення?
2)   Які   існують   види   правопорушень?
3)  Що таке юридична відповідальність?
4)  Які  ви  знаєте види  юридичної відповідальності?
II.   Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів, повідомлення тем й, мети, завдань уроку
Учитель. Особа – це людина, яка формується у певному суспільстві та перебуває у певному зв’язку з ним. Будь-який вчинок, який порушує встановлені та схвалені суспільством правила, завдає шкоди іншим людям, є викликом суспільству; отож людина, яка знехтувала інтересами суспільства, не має морального права нарікати на те, що у відповідь на таку поведінку держава вживатиме до неї примусових заходів, які іноді можуть бути досить жорстокими.
  Конституцією України встановлено: діяння. Які є злочинами, і відповідальність за них може визначатися виключно законами України.
Ми вже знайомилися з матеріалами теми «Юридична відповідальність за правопорушення» протягом по­передніх уроків. Сьогодні ми повто­римо та узагальнимо вивчений ма­теріал.
Всі ви маєте твердо засвоїти, що ко­жен свій крок необхідно узгоджува­ти із законом, бо навіть дрібні пра­вопорушення небезпечні ще й тим, що людина перестає бути законо­слухняним громадянином. Як казав А. А. Бестужен-Марлинський:«У бі­ду потрапляють немов у прірву, раптом, але до злочину сходять по щаблях».
III. Повторення матеріалу, його систематизація та узагальнення
Клас ділиться на чотири групи, за кількістю розділів у таблиці, над за­повненням якої учи і працюватимуть протягом уроку.
Учитель роздає кожній групі зразок таблиці, уточнює, над яким видом правопорушень працюватиме гру­па, і пояснює завдання, які мають диференційований характер.
1-й рівень — заповнити графу, вико­ристовуючи підручник.
2-й рівень — заповнити графу без ви­користання матеріалів підручника; вміти обґрунтувати свої твердження.
3-й рівень — заповнити графу, обґрунтувати свої твердження й на­вести приклади з життя літератур­них творів, кінофільмів тощо.
Результати роботи обговорюються, вчитель підбиває підсумки, учні за­повнюють інші графи таблиці, слу­хаючи своїх товаришів. Виставля­ються оцінки.
Гра «Юридичний футбол»
Наступний етап уроку— юридична гра «Юридичний футбол». На ньому етапі. окрім повторення матеріалу, відбувається формування вміння використовувати правові знання для пояснення фактів навколиш­ньої дійсності
Клас ділиться на дві команди, в яких визначаються «нападаючі», «захис­ники» й „воротар”. Завдання можуть завчасно готуватися самими учнями або вчителем.
Нападаючий команди, якому за жеребом випало виступати першим, ставить запитання (задачу) групі за­хисту іншої команди. Якщо захист відповідає правильно, його команда отримує право ставити запитання, якщо ні — запитання «пасується» во­ротарю. Якщо й воротар не знає від­повіді, команді зараховується «гол».
Якщо захист надає відповідь, але не дуже упевнений у правильності від­повіді, він «відпасовує» запитання воротареві, арбітр оцінює останню відповідь.
Командам   нараховуються   набрані ними під час гри бали.
Гравцям команди арбітр (учитель) може присуджувати окремо додат­кові бали за вдало поставлені запи­тання (задачі), а також за правильні : відповіді (рішення). Інформаційні картки (20 шт.) із завданнями дода­ються.
1-а команда: №№ І --10.
2-а команда: №№ ! І— 20.
За підсумками  гри  виставляються оцінки.
Інформаційна картка1
Директор виключив зі школи учня за те, що він після уроків бешкету­вав на вулиці.
Чи правомірним є це рішення? До якого виду відповідальності на­лежить стягнення, накладене ди­ректором школи на учня?
Інформаційна картка 2
Які. на вашу думку, види відпові­дальності мають місце в таких ви­падках?
а)  Учень випадково розбив м'ячем вікно школи;
б)  громадянин   перейшов  вулицю
на червоне світло.
Інформаційна картка З
Яка з наведених видів відповідальності є цивільно-правовою?
А) відповідальність, що настає за споєння злочину;
Б) відповідальність, що настає в результаті заподіяння шкоди майну;
В) відповідальність, що настає за порушення громадського порядку.
Інформаційна картка 4.
Дайте визначення поняттям.
-правопорушення – це...
-дієздатність – це...
Інформаційна картка 5
До яких видів злочинів належать
а)  вбивство;
б)  образа;
в)  пограбування;
г)  розбій?
Інформаційна картка 6
Як кваліфікувати злочин, про який йдеться у нижченаведених прислі­в'ях?
«Без дозволу взяв,  нікому не сказав».
«І той крав, хто крав, і той, хто вкривав».
Інформаційна картка 7
Чи відповідають наведені нижче прислів'я нормам існуючого зако­нодавства?
«Злочин від незнання — ще не злочин».
·     «Знайшов, та не віддав — однаково, що вкрав».
·     «Вкрасти у злочинця — не зло­чин».
Інформаційна картка 8
Чи правильне наведене твердження?
Дисциплінарні стягнення, догану чи звільнення можна застосувати через два місяці після скоєння зло­чину (правопорушення).
Інформаційна картка 9
Чи правомірні такі твердження:
а)  дієздатність настає з 14 років;
б)  правоздатність настає з 15 років?
Інформаційна картка 10
Який із наведених злочинів є най­більш суспільне небезпечним?
а)  Крадіжка;
б)  грабіж;
в)  розбій.
Інформаційна картка 11
Які, на вашу думку, види відпові­дальності мають місце в таких ви­падках:
а)  громадянин    продавав    учням наркотичні речовини;
б)  робітник без поважних причин не з'явився на роботу?
Інформаційна картка 12
Уявіть, що ви директор підприєм­ства.  Один  із  ваших працівників постійно спізнюється на роботу без поважних причин.
 1)   Якими будуть ваші дії?
2)   Яку відповідальність має понес­ти працівник?
Інформаційна картка 13
За яке з правопорушень настає ад­міністративна відповідальність?
а)  Крадіжка:
б)  запізнення на роботу без поваж­них причин;
в)  перехід вулиці на червоне світло?
Інформаційна картка 14
 Дайте визначення поняттям.
Юридична    відповідальність — це...  .
Правоздатність — це        ...
Інформаційна картка 15
До яких видів злочинів належить:
а)  захоплення заручників;
б)  крадіжка;
в)  зґвалтування;
г)  шахрайство?
Інформаційна картка 16
Про які пом'якшуючі чи обтяжуючі обставини йдеться у наведених при­слів'ях?
«Будинок палає, а крадій краде».
«Повинну голову міч не січе».
Інформаційна картка 17
У кожному з наведених висловів визначте вид цивільно-правової від­повідальності.
1)  Один відповідає за всіх і всі за одного.
2)         Кожен відповідає сам за свою долю.
3)         За великі дитячі пустощі  від­повідають батьки.
Інформаційна картка 18
 Чи правильне твердження?
 Адміністративні стягнення:
1)  попередження;
2)          штраф;
3)          адміністративний арешт;
4)          конфіскація певного майна;
5)          позбавлення спеціальних прав;
6)          виправні роботи, які можуть бути
накладені через три місяці з дня
вчинення правопорушення.
Інформаційна картка 19
Кримінальна відповідальність на­стає       :
а)  з 14 років — за        ...
б)  з 16 років — за        ...
в)  з 18 років — за        ...
Інформаційна картка 20
Кілька туристів побували у Софіївському парку. Там вони поміти­ли дерева, спотворені написами імен та інших виразів. Туристи вирі­шили увічнити також свої імена на одному з дерев парку.
Оцініть їхні дії з точки зору моралі та права.
IV.Підбиття підсумків уроку
V.      Домашнє завдання
Повторити матеріали розділу IV під­ручника, підготуватися до контрольної роботи.